Освітні послуги ХНТУСГ сертифіковано на відповідність вимогам Міжнародного стандарту системи управління якістю ISO 9001:2008

Основні напрями виховної роботи університету

Переглядів: 16767

Управління виховним процесом в університеті здійснюють: ректорат, вчена рада та комітет у справах сім’ї, молоді та спорту, якому підпорядковуються аналогічні структури у навчально-наукових інститутах.

Нормативно-правові документи здійснення виховної роботи: Конституція України, Закон «Про освіту», «Державна національна програма «Освіта» («Україна XXI століття»)», «Концепція виховання дітей та молоді у нацiональнiй системі освіти», «Концепція громадянського виховання», «Положення про державний вищий навчальний заклад», відповідні накази Міністерства науки і освіти України, Статут Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка, Виховна робота університету здійснюється відповідно до Концепції національного виховання студентської молоді, що ухвалена Рішенням Колегії Міністерства освіти і науки від 25 червня 2009 р., протокол № 7/2-4. Конкретизація проведення виховної роботи в університеті базується на Концепції виховної роботи ХНТУСГ, Комплексному плані виховної роботи на навчальний рік, плані роботи комітету у справах сім’ї, молоді і спорту, студентського комітету, календарному плані поточних заходів.

Національно-патріотичне виховання

Ректорат, профком, комітет у справах молоді, студентський комітет плідно співпрацюють з Радою ветеранів університету. Традиційно відбуваються студентські зустрічі з ветеранами війни та університету, відвідування історичних пам’ятних місць Великої Вітчизняної війни, музеїв міста, музею історії університету, студенти беруть участь у впорядкуванні могил загиблих воїнів, у мітингах-реквіємах щодо вшанування пам’яті загиблих, кураторами проводяться лекції-бесіди «Подвиг ваш незабутий». У музеї історії університету створено експозицію з архівних фотоматеріалів. З метою надання шефської допомоги ветеранам університету при студентському комітеті університету та комітетах у справах молоді ННІ створені групи «Милосердя» з числа студентів та аспірантів.

Бібліотекою проводиться великий обсяг заходів. Це книжкові виставки «Поезія, опалена війною», «Подвиг, непідвладний часу», «Шляхами безсмертних Перемог», зустрічі з видатними людьми, бесіди в гуртожитках, літературні, поетичні, тематичні вечори, присвячені життю та творчості письменників, художників, видатних осіб, історичним подіям тощо.

Цікаву роботу щодо виховання бережливого ставлення до культури, традицій, долучення до спадщини народу проводить літературно-музичний театр «Джерело».

Постійно проводяться екскурсії місцями військової слави – до Меморіального музею «Висота маршала Конєва», Меморіального комплексу Слави, меморіалу «Дробицький яр», туристично-краєзнавчим клубом «Патріот» виконуються маршрути краєзнавчого циклу «Відродження національних традицій, історія міст і сіл України», «Міста-герої». Відбуваються екскурсії до Національного літературно-меморіального музею Г.Сковороди, проведення філософських Сковородинівських читань за участю слухачів філософської магістратури та зустрічі з питань формування сильної особистості в новаторській діяльності з використанням ідей Г.Сковороди (кафедра ЮНЕСКО «Філософія людського спілкування», філософії і історії України та Інститут інноваційного менеджменту). Культурно-просвітницьким центром «Світогляд» проводяться мультимедійні віртуальні уроки-екскурсії «Знайомтесь, Харків!», «Душа співає», присвячений творчості К. Шульженко, «Посмішка «Маестро», присвячений творчості Л. Бикова тощо.

Особливе місце посідають заходи щодо вшанування жертв Голодомору (зокрема, студенти університету беруть участь у Всеукраїнській акції «Запали свічку»).

З метою виховання любові до рідної землі, її історії, відновлення і збереження історичної пам'яті за ініціативою комітету у справах сім’ї, молоді і спорту спільно з міським Центром збереження історичних пам’яток проводяться лекції «Без минулого немає майбутнього» з продажем марок. Зібрані кошти йдуть для реставрації будівель та паркового комплексу в селищі Шарівка.

Інтелектуально-духовне виховання

Значною подією є проведення на базі нашого університету Всеукраїнських олімпіад з дисциплін «Ремонт машин» (зав. каф. проф. Сідашенко О.І.), і «Деталі машин та основи конструювання» (зав. каф. д.т.н., проф., член-кор. УААН, заслужений працівник освіти України Тіщенко Л.М.). Наші студенти завжди демонструють високий рівень підготовки та посідають призові місця.

Традиційно проводиться єдиний в аграрній освіті міжнародний молодіжний форум «Молодь та сільськогосподарська техніка у ХХІ столітті».

Працюють наукове студентське товариство, студентське конструкторське бюро, студентський науково-виробничий загін.

Студенти нашого університету беруть участь у Всеукраїнському інтелектуальному конкурсі «Кращий студент року», в обласних конкурсах «Молода людина року», «Жінка року». Активно працює студентський інтелектуальний клуб дебатів «Слово».

В університеті плідно діє студентський інститут новаторської діяльності. Спільно з Інститутом інноваційного менеджменту, комітетом у справах сім'ї, молоді і спорту студенти беруть участь у науково-практичних конференціях і є учасниками проекту «Григорій Сковорода -300».

На базі кафедри ЮНЕСКО «Філософія людського спілкування», філософії і історії України за участю представників студентського самоврядування працюють постійнодіючий семінар «Гендер: від проблеми до консенсусу», студентські клуби «Всесвіт», «Соціоніка», «Геополітика», клуб дебатів «Слово» з філіалами у гуртожитках. Студенти готують наукові роботи, беруть участь у засіданнях круглих столів щодо обговорення актуальних проблем сьогодення.

Під керівництвом викладачів кафедри мовної підготовки студенти беруть участь у Міжнародному конкурсі з української мови імені Петра Яцика, у Шевченківських днях, заходах щодо відзначення Міжнародного Дня писемності і грамотності, Дня рідної мови, Європейського дня іноземних мов, Всесвітнього дня перекладача тощо.

Спільно з міською Дебатною академією проводяться обласні семінари-тренінги.

В структурі університету працює студентський прес-центр та редколегія, члени яких – активні кореспонденти Всеукраїнського журналу «Студентська хвиля» та університетської газети «Сільський інженер».

 

Проводяться Дні інститутів, відзначення професійних свят.

Громадянсько-правове виховання.

З метою виховання поваги до Конституції, законів України, державних символів України поновлюються куточки національної символіки в гуртожитках та в навчальних, проводяться лекції-бесіди кураторів академічних груп та викладачів секції політології та історії України

Кафедрою Безпеки життєдіяльності проводяться бесіди для студентів щодо підвищення правової культури особистості та працює семінар з правового навчання щодо виходу з професійно-конфліктних ситуацій. Студенти беруть участь у проекті «Права студентів: розуміння, захист, розвиток», який реалізується управлінням у справах сім’ї, молоді і спорту ХОДА та Харківським міським центром дозвілля.

Постійно відбуваються зустрічі з представниками правоохоронних органів.

Моральне виховання

З метою формування моральної культури особистості, засвоєння моральних норм, принципів, категорій, ідеалів суспільства теми морального виховання обговорюються в навчальних курсах «Етика, естетика», «Основи психології та педагогіки».

Кураторами академічних груп постійно проводяться лекції-бесіди щодо неприпустимості ксенофобії та расизму, на морально-етичні теми, про норми поведінки, самодисципліни, самовдосконалення.

З метою становлення етики міжетнічних відносин та культури міжнаціональних стосунків відбуваються екскурсії до храмів різних конфесій м. Харкова та релігійних святинь України (Святогірська лавра, Києво-Печерська лавра).

Працює університетський Клуб інтернаціональної дружби.

В Інституті менеджменту і бізнесу (де найбільша кількість студентів-іноземців) за підтримки профспілкового комітету, комітету у справах молоді та студентського комітету проводяться святкування мусульманського Нового року «Навруз».

Кафедра мовної підготовки проводить виховну роботу зі студентами-іноземцями: екскурсії містом, до музеїв, тематичні вечори, національні свята.

Студентським комітетом разом з профспілковим комітетом здійснюється шефська робота в Кочетоцькій школі-інтернаті для дітей-сиріт (придбання канцелярських товарів, подарунки, привітання зі святами, концерти, проведення спортивних змагань тощо).

Протягом травня в університеті традиційно відбуваються заходи, присвячені Дню матері.

Проводяться просвітницькі акції «Допоможи врятувати життя» (донорство).

Екологічне виховання

З метою виховання почуття відповідальності за природу як національне багатство студенти університету щорічно беруть участь у міському екологічному місячнику, в межах договору з Національним Літературно-меморіальним музеєм Г.Сковороди проводяться роботи з висадження дерев, прибирання парку.

 

З метою формування основ глобального екологічного мислення та екологічної культури, оволодіння знаннями та практичними вміннями раціонального природокористування на базі кафедри Хімії та агрономії працює «Екологічний семінар».

На базі університету діє Козацька паланка, сферою діяльності і завданнями якої є заходи правоохоронного характеру, пропаганда здорового способу життя й використання ефективних форм захисту навколишнього середовища.

Естетичне виховання

Щодо розвитку естетичних потреб і почуттів, художніх здібностей і творчої діяльності плідно працюють кафедра культури і бібліотека.

 

Кафедра культури та студентський клуб є ініціаторами проведення численних культурних заходів: «День знань», «Свято випускників», конкурси-огляди художньої самодіяльності «Дебют першокурсника», конкурс художньої самодіяльності «Студентська весна» конкурс «Кубок університету КВК», святкування Дня працівника сільського господарства, Дня студента, Нового року, мусульманського Нового року «Навруз», Дня закоханих, Міжнародного жіночого дня, «Свята випускників» тощо.

 

Викладачі кафедри постійні організатори діяльності студентського клубу, шоу-концертів, вечорів відпочинку і т.п.

Творчі колективи університету посідають одне з провідних місць як у м. Харкові, так і серед вищих аграрних навчальних закладів України беруть участь у міських, обласних та Всеукраїнських конкурсах, фестивалях (у Всеукраїнському конкурсі художньої самодіяльності «Софіївські зорі» серед аграрних ВНЗ художні колективи посідають призові місця та беруть участь у гала-концерті фестивалю у м. Умань). Вокально-хореографічний ансамбль «Берегиня» має звання зразкового колективу.

Викладачами кафедри культури та співробітниками бібліотеки проводяться відвідування музеїв, театрів Харкова, екскурсії містом тощо.

 

На базі бібліотеки плідно працює бібліотечно-просвітницький центр «Світогляд», до якого увійшли літературні об’єднання та клуби: студентський літературно-музичний театр «Джерело», творче об’єднання «Сузір’я», клуб інтелектуальної полеміки «Слово», читацький «Клуб художньої літератури», краєзнавчо-туристичний клуб «Патріот».

Трудове виховання

З метою формування особистості, яка свідомо та творчо ставиться до праці в умовах ринкової економіки, формування любові до обраної професії в університеті запроваджені програми сприяння малому бізнесу (з виданням відповідного сертифікату) та викладається курс «Зелений сільський туризм», що надає конкурентоспроможності випускникам нашого університету на ринку праці.

З метою трудового виховання щорічно на ремонті навчальних корпусів та гуртожитків працюють трудові загони загальною чисельністю 250 (осіб), щорічно проводяться ремонтні роботи на базі відпочинку «Оберіг» на березі Азовського моря (сел. Кирилівка), студенти беруть участь у впорядкуванні території біля корпусів, гуртожитків.

Куратори академічних груп під час бесід в гуртожитках виховують дбайливе ставлення студентів до майна університету.

 

Фізичне виховання та утвердження здорового способу життя

З метою формування потреби у безпечній поведінці, протидії та запобіганні негативним звичкам, профілактиці захворювань традиційно проводяться бесіди кураторів та лікарів щодо здорового способу життя, профілактики небезпечних хвороб та неприпустимості шкідливих звичок.

Щодо виконання державної програми «Репродуктивне здоров’я нації 2006-2015» відбуваються заходи: до Міжнародного день боротьби з тютюнопалінням, Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, студенти університету беруть участь у Всеукраїнських акціях «Молодь за здоровий спосіб життя», «Антиспід», за ініціативою студкому «Фондом порятунку дітей та підлітків України від наркотиків» проводяться лекції про шкідливі звички, спільно з громадською організацією Центром «Добсон-аналітик» – лекції для дівчат щодо здорового способу життя, статевих стосунків, про попередження небажаної вагітності, цикл лекцій та бесід з підготовки студентської молоді до подружнього життя, за участю Харківської асоціації студентів проводяться лекції «Сім’я як школа кохання» та «Сімейні цінності».

З метою формування знань і навичок фізичної культури, забезпечення повноцінного фізичного розвитку студентів, фізичного, духовного та психічного загартування проводить велику роботу кафедра фізичного виховання та спортивний клуб, що діє на базі цієї кафедри через роботу спортивних секції, проведення спортивно-масових заходів, спартакіад серед студентів і співробітників університету та організацію участі спортсменів університету у змаганнях різного рівня: досягненням кафедри є поєднання повсякденної роботи з високими спортивними досягненнями. Спортсмени високого класу беруть активну участь у спортивно-масових заходах університету: очолюють команди, допомагають у суддівстві.

Збірні команди університету з різних видів спорту беруть активну участь у Спартакіаді серед студентів ВНЗ Ш-ІV рівнів акредитації, яку проводить Харківське обласне управління з фізичного виховання та спорту.

Викладачі кафедри фізичного виховання та спортивний клуб, а також штатні тренери ДСТ «Колос» організовують та проводять спортивно-тренувальну роботу у 16 спортивних секціях, де займається 2632 студента нашого університету.

В університеті діє стійка спортивна інфраструктура від масового спорту до спорту високих досягнень.

Особливо слід відмітити футбольну команду Інституту механотроніки і систем менеджменту та команду з регбі Інституту технічного сервісу.

Збірна команда університету з вільної боротьби протягом багатьох років посідає перші та призові місця серед харківських ВНЗ, Спартакіаді України, Кубку України, чемпіонаті України, міжнародних турнірах.

Традиційною є проведення Спартакіади університету «Крок до здоров’я». Свято спорту висвітлюється в засобах масової інформації Харківської області та України.

Куратори

Найбільш тісно пов’язаною з повсякденним життям студентської молоді є кураторська система. В університеті працює рада кураторів, засідання якої відбуваються щомісячно. Викладачі-куратори академічних груп організують свою роботу на основі Положення про куратора академічної групи, узгоджують з планами роботи ради кураторів інституту та університету. На допомогу кураторам видано «Методичні рекомендації кураторам академічних груп» та розроблено «Папку робочого місця куратора». Протягом навчального року постійно здійснюється контроль форми і змісту проведення кафедральної виховної роботи. На початку навчального року і в кінці кожного семестру проводяться семінари кураторів груп на рівні інститутів, на яких підводяться підсумки виховної роботи. Працює «Школа молодого куратора». Започатковано конкурс «Кращий куратор року».

Студентське самоврядування

В структурі системи виховної роботи важливе місце відводиться студентському самоврядуванню. Воно покликане сприяти гармонійному розвитку особистості студента, формувати в нього навички майбутнього організатора, керівника, а також забезпечити реалізацію студентською грома¬дою своїх прав, обов’язків та ініціатив. Постійно відбуваються спільні засідання студентської ради, комітету у справах сім’ї, молоді і спорту та ради кураторів факультетів та університету. Надається необхідна методична допомога щодо діяльності органів студентського самоврядування (планування роботи, підготовка і проведення заходів, оформлення документації, оформлення наочної агітації, робота в гуртожитках тощо).

Студентські лідери університету беруть активну участь у роботі Об’єднаної ради студентського самоврядування аграрних ВНЗ Міністерства аграрної політики України та Всеукраїнської студентської ради при Міністерстві освіти і науки України, є учасниками роботи «Студентської республіки» при обласному комітеті у справах молоді, Зльоті іменних стипендіатів та відмінників навчання «Лідер АПК ХХІ століття», міжнародному форумі студентських комітетів (за участю ВНЗ Росії, Білорусі, України), школі «МЕР» (механізм ефективного розвитку), у міжнародному турнірі «Дебати», доброчинних та волонтерських акціях, різноманітних спортивних та культурно-масових заходів університетського, міського, обласного та загальноукраїнського рівнів.

Студентський комітет активно бере участь у профорієнтаційній роботі у школах міста й області.

Виховна робота в гуртожитках

Особлива увага в університеті приділяється проведенню виховної роботи в студентських гуртожитках. Виховні заходи в гуртожитках проводяться інститутами (за планами виховної роботи), кафедрами (за планами-графіками виховної роботи і чергування викладачів у вечірній час), студентськими радами гуртожитків. Основні з виховних заходів: бесіди і зустрічі до святкових та знаменних дат, зустрічі з лікарями, юристами та працівниками правоохоронних органів, вечори запитань та відповідей на різну тематику (трудове, правове, естетичне, моральне, патріотичне, екологічне, фізичне виховання), трудові години з упорядкування території гуртожитків, бесіди щодо виконання вимог внутрішнього розпорядку, консультації з підготовки до здачі екзаменаційних сесій тощо. Щомісячно в кожному гуртожитку проводяться засідання студентських рад. На основі рішень студентських рад в останні роки кожний мешканець гуртожитку відпрацьовує по благоустрою свого гуртожитку до 10 годин.

Покращення якості фахової та гуманітарної підготовки спеціалістів, систематичне проведення виховної роботи як важливого напрямку діяльності університету є одним з основних завдань сьогодення.

Ключові слова:

Останні оновлення

Розклад

Яндекс.Метрика